Veprimtari

Universiteti i Elbasanit Aleksandër Xhuvani , Fakulteti i shkencave humane ,  Historiku i fakultetit ,Uniel

Historiku i fakultetit

Shiko me shume
Universiteti i Elbasanit Aleksandër Xhuvani , Fakulteti i shkencave humane ,  Njësitë përbërëse ,Uniel

Njësitë përbërëse

Shiko me shume
Universiteti i Elbasanit Aleksandër Xhuvani , Fakulteti i shkencave humane ,  Programet e studimit ,Uniel

Programet e studimit

Shiko me shume
Universiteti i Elbasanit Aleksandër Xhuvani , Fakulteti i shkencave humane ,  Njoftime ,Uniel

Shiko me shume
Universiteti i Elbasanit Aleksandër Xhuvani , Fakulteti i shkencave humane ,  Veprimtari ,Uniel

Veprimtari

Shiko me shume

Zhvillohet Konferenca Ndërkombëtare “ Plurilingualizimi në arsimin e lartë”

Departamenti i Gjuhëve angleze dhe gjermane, pranë Fakultetit të Shkencave Humane, në Universitetin e Elbasanit ka zhvilluar konferencën ndërkombëtare “Plurilingualizmi në Arsimin e lartë”, me pjesmarrjen e studiuesve shkencore nga brenda dhe jashtë vendit.

Kjo konferencë ka përkuar edhe me 20 vjetorin e hapjes së degës së gjuhës angleze pranë këtij universiteti. Në ceremoninë e hapjes së koferencës, përveç rektorit të Universitetit Prof.Dr.Liman Varoshi dhe drejtuesve të tjerë të tij, kanë qenë të pranishëm edhe Zonja Valerie O’Brien Drejtoreshë e Zurës së Marrëdhënieve me Publikun pranë Ambasadës së SHBA në Tiranë, Zonja Aida Bërxolli Drejtoreshë e Këshillit Britanik në Shqipëri, Zoti Earl Wall Drejtor i Përgjithshëm i Korpusit të Paqes në Shqipëri, Zoti Agim Leka Këshilltar i Ministres së Arsimit dhe Sportit si dhe mjaft të ftuar të tjerë.

Duke folur përpara të pranishmëve Rektori i Universitetit Prof.Dr.Liman Varoshi u ka uruar mirëseardhjen të ftuarve dhe ka theksuar se kërkimi shkencor dhe konferenca të tilla që i shërbejnë këtij kërkimi janë në qendër të punës së Universitetit “Aleksandër Xhuvani”, për ta kthyer këtë institucion në një ambientet të vërtetë universitar. Ai gjithashtu theksoi se gjuhët e huaja pranë këtij universiteti, janë ndër programet e studimit të cilat kanë ecur denjësisht në respekt të traditës së Universitetit të Elbasanit, në degët e mësuesisë.

Pas përshëndetjes edhe nga ana e të ftuarve të tjerë, Konferenca ka zhvilluar punimet e saj për dy ditë me rradhë.