Nën kujdesin e Rektorit të Universitetit të Elbasanit, “Aleksandër Xhuvani”, prof. dr. Skender Topi, Zëvendës Kryetari i Gjysmëhënës së Kuqe të Turqisë, Ismail Hakkı Turunç, zhvilloi një konferencë me studentët e Fakultetit të Infermierisë dhe vullnetarët e Kryqit të Kuq.

Turunç u prit nga dekani i këtij fakulteti, prof. as. Shkëlqim Hidri.

Gjatë fjalës së tij Ismail Hakki Turunç shprehu kënaqësinë që ndodhej në këtë qytet si dhe premtoi vazhdim të bashkëpunimit institucional në të ardhmen.

Në fjalën e tij, dekani Hidri tha se, fakulteti që ai drejton, është më i madhi në Universitetin “Aleksandër Xhuvani”. Gjithashtu ai shprehu falenderimin për bashkëpunimin me Institutin Yunus Emre për mësimin e gjuhës turke, ku sipas tij, ka interes mjaft të lartë nga studentët.

Në takimin me studentët e infermierisë, Turunç ligjëroi për vullnetarizmin dhe rolin e rëndësishëm të tij gjatë fatkeqësive natyrore.

“Vullnetarizmi është padyshim shumë i rëndësishëm, por edhe drejtuesit kanë shumë peshë në vendimmarrjen e tyre”, ka thënë Turunç dhe më pas, duke dhënë shembull nga tsunamet që ndodhin në rajonin e Indonezisë, tha se vendosmëria në vendim marrje mund të parandalojnë shumë humbje jetësh përmes planifikimeve.

Zv. Kryetari i Gjysmëhënës së Kuqe Turke, Ismail Hakkı Turunç, vizitë në Universitetin e Elbasanit ,UNIEL Zv. Kryetari i Gjysmëhënës së Kuqe Turke, Ismail Hakkı Turunç, vizitë në Universitetin e Elbasanit ,UNIEL Zv. Kryetari i Gjysmëhënës së Kuqe Turke, Ismail Hakkı Turunç, vizitë në Universitetin e Elbasanit ,UNIEL Zv. Kryetari i Gjysmëhënës së Kuqe Turke, Ismail Hakkı Turunç, vizitë në Universitetin e Elbasanit ,UNIEL Zv. Kryetari i Gjysmëhënës së Kuqe Turke, Ismail Hakkı Turunç, vizitë në Universitetin e Elbasanit ,UNIEL