Departamenti i Metodologjisë së Mësimdhënies

Departamenti i Metodologjisë së Mësimdhënies është krijuar me VKM nr. 821, dt. 05.12.2007 “Për krijimin e disa njësive kryesore, fakulteteve të Universitetit “Aleksandër Xhuvani” njëherazi me krijimin e vetë FSHE-së. Departamenti i Metodologjisë së Mësimdhënies u krijua nga bashkimi i ish-Departamentit të Pedagogji-Didaktikës me ish-Departamentin e Arteve të Aplikuara.
Ai është krijuar duke ruajtur vazhdimësinë profesionale dhe pedagogjike të shkollës Normale. Departamenti mbulon një numër të madh disiplinash, të cilat ofrohen nga programet e studimit:

• Bachelor në Mësuesi për Arsimin Parashkollor,
  • Bachelor në Mësuesi për Arsimin Fillor,
  • Msc në Mësuesi për Arsimin Fillor,
  • Master Profesional në Mësuesi për degë të ndryshme të specialitetit.

Departamenti i Metodologjisë së Mësimdhënies është angazhuar në një punë intensive për përsosjen e planeve dhe programeve mësimore si dhe në përgatitjen e teksteve e leksioneve për të ofruar sa më shumë nivelin e disiplinave që mbulon me ato bashkëkohore.

Stafi i brendshëm akademik i Departamentit të Metodologjisë së Mësimdhënies
Departamenti i Metodologjisë së Mësimdhënies përbëhet nga 11 pedagogë efektivë: 7 Prof. As.Dr., 1 Doktor shkencash, 3 Docentë.

Nr.

Emër e mbiemër

Kualifikimi

Fusha dhe kurset universitare