Departamenti i Edukimit Qytetar

Departamenti i Edukimit Qytetar është krijuar në vitin 1999. Më herët ai ka qenë pjesë e Departamentit të Historisë. Në vitin 2004 ai quhej Departamenti i Edukimit Qytetar dhe Filozofisë dhe pas ndryshimeve që ndodhën në vitin 2007 në FSHE ai u quajt Departamenti i Edukimit Qytetar.
Objektivat dhe qëllimet kryesore të studimit Edukim qytetar në sistemet që ai ofron (me kohë të plotë dhe të pjesshme) janë:

• Angazhimi i pandërprerë për realizimin e procesit të edukimit qytetar, arsimor, shkencor dhe profesional të studentëve që ndjekin studimet në nivelet përkatëse;
  • Pajisja e studentëve me dije dhe aftësi profesionale për formimin arsimor, shkencor dhe profesional në përputhje me nivelet dhe kërkesat e kohës;
  • Formimi i studentëve me njohuri të qëndrueshme përmes ofrimit të programeve cilësore të studimit dhe angazhimit të personelit akademik gjithnjë në kërkim të thellimit të formimit shkencor e profesional;
  • Arritja e niveleve të larta në drejtim të përgatitjes së studentëve, në mënyrë që ata të jenë sa më të gatshëm për kërkesat e tregut të punës si profesionistë të mirë si dhe të kenë mundësi dhe aftësi për të ndjekur më tej studimet në nivele apo cikle të tjera studimi.

Stafi i brendshëm akademik i Departamentit të Edukimit Qytetar

Kërkimi shkencor në edukim

VLADIMIR SHAKAJ

-          -Historia e Filozofisë

-          Antike dhe e Mesjetës.

-          -Shteti i mirëqenies sociale

-          -Edukim qytetar

- Didaktika e Edukimit qytetar

MONIKA HODAJ

Prof.As.Dr.

(Bachelor)

-          -Bazat e marrëdhënieve me publikun

-           -Marrëdhëniet me publikun

(Master)

- Komunikimi dhe marrëdhëniet e shkollës me komunitetin.

- Metodika e Gjuhës dhe Leximit

ARMANDO SHINGJERGJI

-          Ekonomi politike

(Master )